Dijital Pazarlama

Teknoloji, hayatımızın en ortasına yerleşip güncelliğini sürekli korurken artık tanıtım, satış ve ürün reklamlarını da teknoloji kanalları ile yapmak kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Dijital pazarlama ise teknolojik imkanları etkin bir biçimde kullanıp pazarlama olayının gerçekleştiği sisteme denir.

Pazarlama sistemine göz gezdirelim; Peki pazarlama terimlerine yeterince aşina mıyız? İlk olarak terimin kendisini ele alalım. Pazarlama kelimesi gerekli ürünleri ihtiyacı olan müşteriye satış, paketleme, dağıtım, halkla ilişkiler gibi süreçlerin tamamını kapsayan bir bütündür. Aslında buna insanların sizin ürününüzü almanızı sağlamak da denebilir. Dijital pazarlama ise sosyal medya kanallarını veya arama motorları gibi çağımızın veli nimetlerini kullanan kişiler için ürünlerinizi sergileyebildiğiniz ve almalarını sağlayabildiğiniz bir teknoloji ürünüdür.

Neden dijital pazarlamayı tercih etmeliyim? 

İnternet kullanımı çığ gibi büyüyor ve ihtiyaçlar da artık internet üzerinden temin ediliyor. Gelin bazı verileri inceleyelim;
-4.4 milyar insanın internet kullanıyor ve bu rakam dünya nüfusunun yaklaşık %55’ine tekabül ediyor.
-3.5 milyar insan sosyal medya kullanıyor ve bu rakam da dünya nüfusunun %46’sına denk geliyor.
Bunun gibi devasa rakamlar söz konu iken pazarlamanın ve reklamcılığın da teknolojik yöntemler ile sentezlenmesi elzem bir durum haline gelmiştir. Markanızı duyurmak, ürünlerinizi tanıtmak, bilinen bir kişi veya kurum haline gelmek internet kanallarını ve pazarlama tekniklerini kullanarak artık çok daha kolay.

Geleneksel pazarlama ile dijital pazarlama arasındaki fark

Dijital pazarlamanın geleneksel pazarlamaya göre daha çok tercih edilen yanları nelerdir bunlara değinmekte de fayda var. Reklamınız ne derece verimli, az bir bütçeniz mi var veya reklam istatistikleri neler, hangi kitleye hitap etmek istiyorsunuz, reklamı revize etmeniz mi gerekiyor? Bunların hepsi dijital pazarlamada anlık olarak takip edebildiğiniz durumlar. Geleneksel pazarlamada ise yüksek bir yatırım gerekir, sunmuş olduğunuz reklamın hangi kitleye hitap edeceğini seçemezsiniz ve bunun üzerinden istatistiksel hesaplama yapma olanağınız azalır. Özetle, az bir bütçe ile daha geniş kitlelere ulaşım için aradığınız araçtır.

Sürekli yenilenen bir bünyeye sahip olan dijital pazarlama platformları için işi bilenlere danışmanızın çok daha sağlıklı olacaktır. Ekibimiz bütçenize göre, hedeflediğiniz kitleye göre veya yapmak istediğiniz herhangbir kısıtlama çerçevesinde etkili pazarlama olanakları yaratmak ve size hizmet vermek için hazır. Yalnızca tıklayın 🙂