Dijital pazarlama kanalları nelerdir?

Dijital pazarlama kanalları nelerdir?

DİJİTAL PAZARLAMA

İnternet ve internetin yarattığı dünya gün akışımızın büyük kısmına dahil olmuşken pazarlama alanı da çoktan sanal dünyaya taşındı. Dijital pazarlama kanalları ile bu değişikliğe çok çabuk adapte olan firmalar olduğu gibi sanal dünyayı arka plana atıp silikleşen markalar da yok denemez.

Pazarlama açısından en bilinen iki yöntem Geleneksel Pazarlama ve Dijital Pazarlamadır. Her ne kadar Geleneksel Pazarlama hala kullanışlı gibi gözükse de daha geniş kitlelere çok daha cüzi harcamalarla ulaşmanız için dijital pazarlama, biçilmiş kaftandır.

DİJİTAL PAZARLAMA TERİMLERİ    

Sektörde duyma olasılığınızın yüksek olduğu iki yüz taneye yakın pazarlama terimi bulunmaktadır. Bunların en sık kullanılan 20 tanesinden sizin için biraz bahsedelim.

BANNER: Sayfanın en üst kısmında yer alan reklamlar.

BACKLİNK: Girmiş olduğunuz sitenin, sizi başka bir siteye yönlendirmek için verdiği bağlantılar.

ASP(APPLICATION SERVICE PROVIDER): Hangi şebeke ile bağlandığınızı belirtir.

Affliate Marketing: Kullanıcının girmiş olduğu sitenin banner kısmında başka bir (ortak) siteye yönlendirme sonucu gitmesi döngüsü.

Adsense: Google reklamlarının ta kendisidir farklı birçok sitede görüntülenebilir.

Ad Impression: Verdiğiniz reklamın görüntülenme değerlerine verilen ad.

AMP (Accelerated Mobile Page): Mobil cihazlar aracılığı ile de kaliteli bir deneyim yaşamanız için hızlandırılmış mobil sayfalara verilen isim.

A/B Split Test: Sayfa için verdiğiniz reklamın bannerdan gelme verimini ölçer.

Bookmarks: Kullandığınız internet tarayıcısında da mevcut olduğu gibi sık kullanılanlar için tanımlanmış bir terimdir.

Bounce Rate: Sitenize bağlantı sağlayan kullanıcıların sitenizde gezinmeden hemen çıkma oranlarını ifade eder.

Abandon: Kullanıcının sitedeki hareketlerini yarıda bırakması veya siteyi terk etmesi.

HTML: İnternetteki programlama dilidir. Açılımı Hyper text markup languagedir.

Ranking: Belirlemiş olduğunuz bir sözcüğün internet üzerinde aranma sıralaması.

PPC (Pay per click): Her tıklama başına verilen miktar.

SEO (Search Engine Optimization): Dilimize, arama motoru optimizasyonu olarak geçmiş bir terimdir. Sitenizi reklamsız bir şekilde üst sıralara taşımak için yapılan iyileştirmelerin tümüne denir.

SERP (Search Engine Result Page) : Tercih ettiğiniz arama motorunda yaptığınız arama sonucu karşınıza çıkan sonuçlar sayfasının dijital pazarlama terimlerindeki karşılığıdır.

Ping: Sitenize, arama motoru botlarını çağırmak ve adresinizi doğrulamak için gerçekleşen işlemlerdir.

Page Rank: Bu terimi dilimize, sayfa değeri olarak da çevirebiliriz. İnternet üzerinde sayfanız, 10 üzerinden puanlanır ve 1-5 arası düşük değerli sayfalar iken 5 ve üstü puan alanlar başarılı sayfa kategorisinde yer alır.

Overlay: Sayfanın en tepesinde yer alan reklam türüdür.

Load Time: Sitenizin açılması esnasında geçen süre.

Terimler hakkında küçük bir bilgilendirme yaptığımıza göre artık dijital pazarlama konumuzun kendi içindeki gerekliliklerine göz gezdirebiliriz.

Dijital pazarlamayı tercih ettik, peki bizim için en uygun kanal hangisi? Bunu belirlerken nelere dikkat etmeliyiz? Aklımızdaki soru işaretlerini kaldırmak için yazımızın geri kalanına bilinen kanalları inceleyerek devam edelim.

Dijital Pazarlama Kanalları

E-MAIL VE DİJİTAL PAZARLAMA KANALLARI İLİŞKİSİ

Mevcut müşteri datanızda bulunan e-mail bilgileri ile güvenini kazandığınız hazır profildeki kişilere, mail adresleri üzerinden pazarlama yapabilirsiniz. Bu strateji, kişilerle bire bir şekilde çalıştığınız için daha fazla geri dönüş alabileceğiniz bir stratejidir.

BLOG

Bir siteniz var ve içerikleriniz, grafikleriniz hazır fakat site trafiği durgun. Bu trafiği canlandırmak adına sitenize bir blog sayfası oluşturabilirsiniz. Yaptığınız iş ile ilgili bilgileri blog çatısı altında topladıktan sonra çok daha pozitif dönüşler alacaksınız.

Bu kısmı oluştururken aynı sektör üzerinde bulduğunuz firmaların hangi yoğunlukta paylaşım yaptıklarını mutlaka inceleyin.

Konularınız net ve başlıklarınız açık olsun. Karmakarışık bir yapıya sahip olan yazıları kullanıcılarınız okumakta zorlanabilir.

Ve sitenizin için mutlaka reklam verin. Böylelikle blog kısmını da öne çıkarabilir, istediğiniz trafiği elde edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

Sanıyoruz ki en popüler alt başlık sosyal medyadır. Yaklaşık 45 milyon, aktif sosyal medya kullanıcısını pazarlama alanında değerlendirmemek olasılık verilemez bir seçenek olmalıdır. Çağımızın en verimli reklam yapılabilen platformları şüphesiz ki sosyal medya kanallarıdır. İçerikler oluşturduğunuz, etkileşimlere yanıt vererek aynı şekilde etkileşim yaptığınız, sıklıkla kullandığınız sosyal hesaplarınızın olması detayı hayati bir önem taşımaktadır.

DİJİTAL PAZARLAMA KANALLARI İÇİN İÇERİKLER

Oluşturduğunuz içerikler beklentiyi karşılayacak seviyede olmalıdır. Müşterileriniz oluşturduğunuz içeriklerde aradıkları her şeyi bulabiliyor mu? İçerikleriniz alanınız açısından verimli mi? Sektörünüz hakkında yeterince bilgi veriyor mu? Bunları gözden geçirmenizde fayda var.

Bir cevap yazın